HR Coordinator

 • Category: HR & Communication
 • Location: Velke Mezirici, CZ

Chcete být součástí týmu NKT a podílet se tak na rozvoji naší společnosti? 

Rádi pracujete v týmu, domluvíte se anglicky a máte zkušenosti v personální oblasti? Pak neváhejte využít tuto příležitost pracovat ve vysoce stabilní společnosti zaměřené na zelenou energii pro náš svět.

Jsme kabelářská společnost s výrobními závody po celé Evropě, dodávající vysoce kvalitní produkty v oblasti kabelových řešení. Pro náš výrobní závod ve Velkém Meziříčí hledáme nového kolegu/kolegyni na pozici HR Coordinator.

Podporujeme nové výzvy

Náplní úspěšného kandidáta na této pozici bude:

 • Spolupráce na zajištění veškeré personální agendy v organizaci – nástupy/ výstupy, zpracování personálních změn, zákonná školení, lékařské prohlídky, atd.
 • Podpora náboru včetně HR marketingu
 • Zajišťování mzdových podkladů a komunikace se mzdovou účtárnou, reporting
 • Spolupráce na administraci HR systémů
 • Součinnost na lokálních/ globálních HR projektech
 • Ostatní činnosti spojené s HR agendou

Vstřícná komunikace je klíč k úspěchu

Do našeho týmu hledáme samostatného člověka, který je komunikativní, má smysl pro zodpovědnost a rád spolupracuje se svými kolegy. Nedílnou součástí pozice HR Coordinátora v naší společnosti je vstřícná komunikace se zaměstnanci NKT a jejich podpora v zaměstnání a očekáváme u něj následující dovednosti a zkušenosti:

 • Nadšení, empatii a zájem o oblast lidských zdrojů
 • Orientace v pracovně právní oblasti
 • SŠ / VŠ vzdělání
 • Znalost SAP velkou výhodou, znalost Anet výhodou
 • Anglický jazyk na komunikativní úrovni (min. B1)
 • Zkušenosti v oblasti náboru a personalistiky velkou výhodou  

Kontakt

Vaše životopisy nám prosím posílejte prostřednictvím našich kariérních webových stránek nebo přes link níže.

V případě jakýchkoliv dotazů se obracejte na Miluši Vašíčkovou Faltusovou, Local HR Business Partner, email: miluse.vasickova@nkt.com

Contact and application
NKT is committed to fostering a diverse organization and a culture where people from different backgrounds can thrive and are inspired to perform at their best. We believe that a diverse organization enables sustainable performance, and that an inclusive and welcoming culture makes for a better place to work. Apply with CV and personal letter via the link below. Tests can occur in our recruitment processes.

If you have any questions, you are very welcome to contact Miluse Vasickova Faltusova, Local HR Business Partner, miluse.vasickova@nkt.com. Please note that due to the GDPR regulations we cannot accept any applications via e-mail.

#LI-NKT

Těšíme se na vaše životopisy!


About NKT
Offers a broad range of building wire, low- and medium-voltage power cable supporting both safety in the building sector and the European energy transition. NKT markets high-quality products exceeding high customer expectations and has developed ergonomic solutions that are easy to install. Here, you will join a diverse and international organization operating from five main production sites with strong market positions across Europe driven by customer centricity and a growth focus. 

At NKT, we are all Connectors. We connect to develop leading technologies that enable the world’s transition to renewable energy - and we stay connected to grow as people and professionals. As a company, NKT connects a greener world with high-quality power cable technology - designing, manufacturing and installing low-, medium- and high-voltage power cable solutions and accessories that support the green transition. NKT is headquartered in Denmark, employs 4,500 people in more than 15 countries, and realized revenue of EUR 2,1 billion in 2022. We connect a greener world. www.nkt.com

What we offer:

Remote work possibilities

Flexible working hours

Strong safety culture

Exciting career development opportunities

Global company & Scandinavian culture

Hightech industry environment

Our culture

Life @ NKT

Our company culture is created by all of us - everyday.
Find out more
Images of Velke Mecirizi people

Sign up to our Talent Pool

No suitable job for you? Create a profile in our Talent Pool and stay informed about new job offerings.
Loading...